Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Ludowy Klub Sportowy Spójnia

Podobnie jak w czasach samodzielności Górek jako gminy, tak i po ich połączeniu z Brenną w Górkach działa Ludowy Klub Sportowy „Spójnia”. W minionych latach jego zawodnicy ze zmiennym szczęściem walczyli w klasach A, B,a nawet C. Przykładowo w poszczególnych latach zajmował następujące miejsca w rozgrywkach:
W 1990 roku – 4 miejsce w klasie „B”,
W 1994 roku – przedostatnie miejsce w klasie „C”,

1995 rok – zajmowały fotel lidera klasy „C”. Od tego momentu rozpoczął się „marsz w górę” zespołu z Górek. W rezultacie w ostatnich latach piłkarze z Górek zajmowali następujące miejsca:
W 2000 roku – 2 miejsce w klasie „B”,
W 2004 roku – 5 miejsce w klasie „A”.
Po kryzysie, jaki drużyna przeżywała w latach dziewięćdziesiątych, w ostatnich kilku latach nastały więc dla „Spójni” lepsze czasy. Drużyna seniorów dobrze radzi sobie w klasie rozgrywkowej „A”, w której aktualnie zajmuje 7 miejsce, z dorobkiem 20 punktów. Na czele Zarządu klubu stoi Bolesław Kawik. Skład Zarządu „Spójni” uzupełniają wiceprezes Krzysztof Holeksa, Janusz Jasiński – skarbnik, a także Józef Greń i Jerzy Małysz. Honorowym Prezesem jest człowiek – instytucja góreckiego piłkarstwa, Jan Pasterny, dzięki któremu drużyna przetrwała najgorsze czasy swojego kryzysu. Klub prowadzi drużynę seniorów, juniorów oraz trampkarzy. Drużynę seniorów trenuje aktualnie były piłkarz Podbeskidzia Bielsko – Biała, Jarosław Bujok. Drużyną juniorów opiekuje się Lucjan Zwardoń. Najmłodszych piłkarzy, trampkarzy prowadzi Janusz Jasiński. Ponadto wspólnie z władzami Zespołu Szkół Publicznych władze klubu podjęły decyzję o szkoleniu najmłodszych pociech, którzy zgrupowani są w zespole żaków, zaś ich opiekunem jest nauczyciel wychowania fizycznego Lucjan Zwardoń, na co dzień pracujący w Gimnazjum nr 2 w Skoczowie. Ludowy Klub Sportowy „Spójnia” nie posiada stałego sponsora. Można wręcz twierdzić, że jest to podstawowa bolączka uniemożliwiająca osiąganie większych sukcesów. Klub utrzymuje się głównie z niewielkich dotacji niektórych mieszkańców Górek, a także ze środków, które wypracowują działacze, piłkarze, głównie przez organizację festynów. Działalność klubu wspiera również tutejsza szkoła, nieodpłatnie udostępniając zawodnikom i trenerom szatnię. Pewnej pomocy udzielają klubowi także władze Gminy. Na przykład w kwietniu 2000 roku Rada Gminy przekazała klubowi 10 000zł z przeznaczeniem na sport dzieci i młodzieży. W tymże roku 2000 Zarząd Gminy zawarł z klubem „Umowę w sprawie prowadzenia profesjonalnej profilaktyki dzieci i młodzieży”, w zakresie prowadzonym przez kluby sportowe: między innymi w ramach tych działań prowadzona jest wspomniana drużyna żaków.

Prezes: Bolesław Kawik
Trener: Łukasz Tomala
Rok założenia: 1949
Barwy: biało-zielone

Szkolna 1, 43-436 Górki Wielkie
tel. (33) 853 96 26
boisko - 90 m x 60 m
www.spojniagorkiwielkie.futbolowo.pl

Lokalizacja siedziby klubu LKS Spójnia Górki w Górkach Wielkich: