Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej

Zespół dworski z XVIII wieku w Górkach Wielkich był przedwojenną własnością rodziny Kossaków. Niestety zawierucha wojenna sprawiła, że pisarka musiała opuścić swoją posiadłość. Po powrocie z emigracji zastała dwór w zgliszczach, zamieszkała w małym domku ogrodnika. To właśnie w nim w 1973 roku z inicjatywy męża pisarki powstało Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Zygmunt Szatkowski sam porządkował zbiory i jako pierwszy kustosz udostępniał je zwiedzającym.

Obecnie placówka jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Większość eksponatów stanowi własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez rodzinę Zofii Kossak. Dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej, składają się na stałą ekspozycję Muzeum. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów pisarki. Prezentowane są zarówno archiwalne zdjęcia, jak i rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy, a także unikalne polskie wydania i tłumaczenia utworów Zofii Kossak. Archiwum Muzeum zawiera bogatą korespondencję gromadzoną przez pisarkę i jej męża, pozwalającą na nie tylko prześledzenie recepcji twórczości autorki "Pożogi", ale także uzupełnienie faktów biograficznych, jak i zdobycie informacji na temat działalności wydawniczej czy sytuacji społeczno - politycznej w latach 1957-1968. W Muzeum znajduje się także cenny zbiór książek będący częścią gromadzonej w latach międzywojennych biblioteki.

W muzeum, oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki, znajdują się liczne obrazy, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", Czesława Kuryatto, Leona Wyczółkowskiego oraz Wojciecha Kossaka i Juliusza Kossaka.

 

Godziny otwarcia:


Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 9.00-15.00
Środa:  9.00-16.00
Czwartek: 9.00-15.00
Piątek: nieczynne
Sobota:  9.00-15.00
Niedziela: 10.00-14.00

Dane kontaktowe:
Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej
Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 2
tel. (33) 853 95 15
https://www.facebook.com/muzeumkossak