Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Informacje o projekcie

Gmina Brenna to miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym. Jednym z jej atutów jest to, że zamieszkuje ją kilkanaście gatunków nietoperzy.

     Nietoperze od wielu lat przylatują na strych Szkoły Podstawowej nr 1 w Brennej. Zadomowiły się tam dwa gatunki nietoperzy: podkowce małe i nocki duże. W 2014r. powstało w szkole Obserwatorium Nietoperzy, umożliwiające poznanie tych niezwykłych ssaków. Odwiedzający mają okazję nie tylko zobaczyć nietoperze „przez szybę” oraz za pomocą kamer, ale także posłuchać dźwięków wydawanych przez te zwierzęta.  Z roku na rok miejsce to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku Obserwatorium odwiedziło 2 944 turystów.

     Od XVIII wieku nietoperze są nierozerwalnie związane z Dworem Kossaków w Górkach Wielkich, zamieszkują budynek dawnej gorzelni. Jest możliwość spotkania m.in. podkowca małego, gacka brunatnego, borowca wielkiego oraz borowiaczka.  Nietoperze zamieszkują również zabytkowy kościół w Górkach Wielkich. Jego wiek sprawił, że w wieży kościoła zadomowiły się: podkowce małe oraz nocki duże. Świątynia wraz z bezpośrednim otoczeniem jest obszarem chronionym w ramach sieci Natura 2000.

          Gmina Brenna to teren w większości górzysty, gdzie występują liczne jaskinie zbudowane ze skał fliszu karpackiego. Późną jesienią wszystkie nietoperze opuszczają letnie kryjówki i wylatują do pobliskich jaskiń, gdzie hibernują (zapadają w sen zimowy). 

      Nietoperze to niezwykłe zwierzęta, które warto poznać z bliska. W związku tym, Gmina Brenna realizuje projekt: „Poznaj zwierza nietoperza – mieszkańca gminy Brenna”, dofinasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach.

     Dzięki jego realizacji w gminie Brenna odbędzie się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. W ramach projektu przewiduje się również zorganizowanie „Nocnych warsztatów z nietoperzem”, gdzie będzie można obserwować wylatujące nietoperze na nocne żerowanie. Aby przybliżyć zimowe kryjówki nietoperzy zaplanowano wycieczki górskie do jednej z jaskiń, która znajduje się na terenie Gminy Brenna (jaskinia w Trzech Kopcach). Jest to kolejna propozycja innowacyjnych warsztatów. W szkole planuje się zorganizowanie  „Warsztatów z nietoperzem” na temat biologii i ekologii nietoperzy wraz ze zwiedzaniem strychu. W celach promocyjnych powstanie film przyrodniczo-promocyjny oraz publikacje pokazujące ciekawe życie nietoperzy.

Powyższe działania pozwolą na pokazanie życia nietoperzy w kilku miejscach w gminie Brenna. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i warte zobaczenia, nie tylko pod względem historycznym, ale również przyrodniczym.