Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Bacówki Pasterskie - Drewniane Szałasy

Bacówka Bucze
Szaszłyki, kołacze, gulasz czy sery góralskie, które oferuje Bacówka z pewnością zadowolą smakoszy regionalnych przysmaków. Dodatkową atrakcja jest niewielka zagroda, w której spotkać można m.in. owce oraz kozy. Odwiedzający zapoznają się ze starą tradycją robienia serów przekazywaną z dziada pradziada. Do Bacówki dotrzeć można pieszo z Centrum Górek Wielkich za szlakami ścieżki przyrodniczo dydaktycznej lub “Szlakiem Kamyka” z Górek Wielkich Sojka.

Dane kontaktowe:
Górki Wielkie
ul. Harcerska
tel. 536 092 503
https://www.facebook.com/Bac%C3%B3wka-Bucze-871250842943948/?fref=ts


Bacówka "u Greniów"
Bacówka "u Greniów" to prawdziwie regionalny zakątek u podnóża Brennej poświęcony kulturze pasterstwa oraz jej otoczce. Znajdziecie tutaj regionalne wyroby i wiele więcej. 
Dane kontaktowe: 
Brenna Skrzyżowanie (przy głównej drodze)
https://www.facebook.com/bacowkaugreniow

Bacówka na Starym Groniu
Na polanie Starego Gronia znajduje się bacówka pasterska. Miejsce zlokalizowane jest tuż obok 12 m wieży widokowej, w pięknym paśmie Beskidu Śląskiego z widokiem m. in. na Dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą. Przy bacówce ustawiono stoły i ławy, przy których można odpocząć, podziwiając niezwykłą panoramę. Jej wnętrze dostępne jest dla każdego turysty, oddaje charakter dawnych bacówek z paleniskiem w środku. 

Bacówka w Agroturystyce "U Gazdy"
Bacówka w formie archaicznej beskidzkiej koliby położona jest w gospodarstwie na wyskości 700 m n.p.m. Prowadzone jest tu gospodarstwo agroturystyczne pozwalające odpocząć z dala od ruchliwej drogi (ok. 1300 m n.p.m.) co zapewnia cisze i spokój. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Latem organizowane są tutaj Mistrzostwa Polski Górali Karpackich w Koszeniu Łąki Kosą.  Działa tu również zagroda edukacyjna. Na polanie pasą się owce, kozy, krowy i konie.

Dane kontaktowe: 
Agroturystyka "U Gazdy"
Brenna, ul. Malinka 5
tel. 602 687 526
u-gazdy.pl

Bacówka na Skałce
Skałka to urocza polana pasterska położona na południowym stoku Trzech Kopców. Tutaj organizowany jest coroczny Redyk czyli wypas na groniu. Tradycyjnie rozpoczynał się w maju, kiedy to górale wychodzili z bydłem wałaskim na hale i zakładali sałasze, budowali koszory. Kończył się on we wrześniu, najczęściej na św. Michała, gdy wracano z bydłem do doliny. Coroczny redyk ma przybliżyc mieszkańcom oraz tutystom tradycje szałaśnicze górali beskidzkich.

Bacówka na Bukowym Groniu
Polana na Bukowym Groniu jest częścią Brennej, na której prowadzona jest działaność pasterska. Mieszkali tu głównie rolinicy przybyli ze Śląska i Wołosi – wędrowny lud pasterki, który przyniósł ze sobą stada kóz i owiec, dostarczających mleka, sera, mięsa i wełny. Wypasowi tutaj sprzyjały zielone polany powstałe w efekcie karczowania lasów, natomiast nie zachęcały: górzysty teren i nieurodzajna gleba.