Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to żywe muzeum. Miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. Znajdująca się tu multimedialna wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Podzielona jest na cztery działy tematyczne: w zdrowiu i w chorobie, w rodzinnym domu, w polu i w zagrodzie, w świątek piątek i niedzielę, w ciekawy sposób przybliżając historię Beskidu Śląskiego i jego mieszkańców. Eksponaty oraz zioła w formie suszonych zbiorów i modeli można nie tylko zobaczyć ale i dotknąć i powąchać. Dodatkowo w sezonie od wiosny do jesieni można się z nimi zapoznać w herbarium – ogródek ziołowy wokół budynku Przytulii, gdzie zgromadzono najważniejsze zioła naszego regionu. W trakcie zwiedzania przewidziana jest również projekcja filmu promocyjnego oraz degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej. W czasie spacerów po herbarium, nauczyć się można rozpoznawania roślin, a przy tym poznać ich podstawowe właściwości. Ponadto organizowane są przeróżne prelekcje, warsztaty, pokazy i wykłady, a także liczne wydarzenia kulturalne:  koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie.

Drewniana chałupa, która powstała w latach 20 XX w. była siedzibą Towarzystw Katolickich działających w Brennej. Wówczas również odbywały się w niej koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. Obecnie, zabytkowy budynek po remoncie przeprowadzonym  w ramach projektu „Beskid Śląski - wspólnego dziedzictwo” realizowanego wspólnie z czeską Bystrzycą jest miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowana jest spuścizna górali Beskidu śląskiego a poprzez organizowane tu imprezy odtwarzane są dawne zwyczaje i tradycje.

Dom Zielin „Przytulia” swoją nazwę zaczerpnął od rośliny dzisiaj już nieco zapomnianej, traktowanej jako chwast, natomiast  dla naszych przodków bardzo znaczącej. Wykorzystywano ją nie tylko w celach medycznych, np. jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Sok z przytulii stosowany był wymiennie z podpuszczką do produkcji serów, ponieważ roślina ta zawiera enzymy trawiące białka. Przede wszystkim jednak używano go do praktyk magicznych, według których strzegł przed złymi mocami, utopcami, strzygami.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek - Piątek 10.00 - 16.00

Sobota - Niedziela: 10.00-14.00

Obowiązkowa rezerwacja telefoniczna dla grup.

Bilet wstępu:

- 6 zł osoba dorosła

- 3 zł dzieci i młodzież szkolna za okazaniem legitymacji

- dzieci do lat 3 opłata nie obowiązuje

Dane kontaktowe:

ul. Wyzwolenia 69

43-438 Brenna

tel.: 33 400 00 21

domzielin.eu
email: domzielin@brenna.org.pl

 

 

Załączniki: