Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”

 

Stale rosnąca popularność ziół oraz dziedzictwo przyrodnicze i historyczne naszego regionu zainspirowały do stworzenia unikatowego na skalę kraju obiektu – Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”. Multimedialna wystawa stała obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Wokół budynku znajduje się herbarium – ogródek ziołowy. W trakcie zwiedzania przewidziana jest również projekcja filmu promocyjnego oraz degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej.  Kalendarz wydarzeń pełen jest ziołowych warsztatów, koncertów i spektakli.

Drewniana chałupa, która powstała w latach 20 XX w. była siedzibą Towarzystw Katolickich działających w Brennej. Wówczas również odbywały się w niej koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. Obecnie, zabytkowy budynek po remoncie przeprowadzonym  w ramach projektu „Beskid Śląski - wspólnego dziedzictwo” realizowanego wspólnie z czeską Bystrzycą jest miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowana jest spuścizna górali Beskidu śląskiego a poprzez organizowane tu imprezy odtwarzane są dawne zwyczaje i tradycje.

Dom Zielin „Przytulia” swoją nazwę zaczerpnął od rośliny dzisiaj już nieco zapomnianej, traktowanej jako chwast, natomiast  dla naszych przodków bardzo znaczącej. Wykorzystywano ją nie tylko w celach medycznych, np. jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Sok z przytulii stosowany był wymiennie z podpuszczką do produkcji serów, ponieważ roślina ta zawiera enzymy trawiące białka. Przede wszystkim jednak używano go do praktyk magicznych, według których strzegł przed złymi mocami, utopcami, strzygami.

Godziny otwarcia:


Poniedziałek: nieczynne
Wtorek - Piątek 10.00 - 16.00
Sobota - Niedziela: 10.00-14.00

Obowiązkowa rezerwacja telefoniczna dla grup.

Drodzy Zwiedzający!
By zapewnić Wam jak najlepsze wrażenia z wizyt w "Przytulii" i najlepszą obsługę naszych przewodniczek, informujemy, że wejścia do "Przytulii" pod opieką przewodnika będą możliwe o pełnych godzinach, pierwsze o godzinie 11:00, ostatnie o godzinie 15:00, a w weekendy pierwsze o 11:00, ostatnie o 13:00. Ponadto polecamy, by przed zwiedzaniem zadzwonić do nas, by upewnić się, że o danej godzinie nie mamy jakiejś zamkniętej rezerwacji sali, która uniemożliwi spokojne obejrzenie ekspozycji.
 
Zwiedzający, którzy chcą bez opieki przewodnika, samodzielnie obejrzeć wystawę, mogą nadal wchodzić w dowolnym momencie podczas godzin otwarcia (wt-pt: 10:00-16:00, sob-nd: 10:00-14:00)

Bilet wstępu:


- 10 zł osoba dorosła
- 5 zł dzieci i młodzież szkolna za okazaniem legitymacji
- dzieci do lat 3 opłata nie obowiązuje

Dane kontaktowe:
Brenna, ul. Wyzwolenia 69
tel.: 33 400 00 21
email: domzielin@brenna.org.pl
domzielin.eu

Załączniki: