Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury
46f

Chlebowa Chata

"Cztery kąty, a piec piąty...". W starych chałupach najważniejszy był piec, wokół którego skupiało się życie mieszkańców. Było przy nim ciepło i bezpiczenie. Piec jest też sercem Chlebowej Chaty, która oferuje spotkania " z okruchem tradycji". Podczas warsztatów Gospodarze ukazują dzieciom drogę ziarenka zboża, które musi pokonać wiele etapów, aby w postaci bochenka znaleźć się na naszych stołach i kusić niepowtarzalnym zapachem. Gdy pajdę chleba okrasza samodzielnie wykonane masło, polane słodkim miodem, to już niewiele do pełni szczęścia potrzeba. Najmłodsi nie tylko sami wyrobią ciasto i upieką podpłomyki, ale także je posmakują.

Oferta warsztatowa Chlebowej Chaty nie kończy się na umiejętnościach piekarskich. Gospodarze uczą najmłodszych jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak robiono masło, jakimi narzędziami pracowano w gospodarstwie, czym zajmuje się pszczelarz, bo jak wiadomo "pszczelarz dwoi się i troi, gdy w ulu się roi". Gospodarze Chlebowej Chaty uczą przede wszystkim szacunku do ciężkiej pracy rolnika, która trwa codziennie od świtu do zmierzchu.

W gospodarstwie Państwa Dudysów poza chatą z chlebowym piecem znajdują się: żuraw, stare ule, wiatrak i stodoła, ciesząca się wśród dzieci sporym zainteresowaniem, a to zewzględu na znajdujący się w niej sprzęt rolniczych. Nie tylko chłopcy będą oczarowani widokiem ciągników, przyczep, wozów i dorożek.
Obiekt znajduje się na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego.

Warsztaty są odpłatne, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Dane kontaktowe:
Chlebowa Chata
Górki Małe, ul. Breńska 113
tel. (33) 853 96 30

www.chlebowachata.pl