Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

"Czas do domu..." Pamięci zapomnianego bohatera

03

maj

18:00

"Czas do domu..." Pamięci zapomnianego bohatera

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia"

„Czas do domu…” Pamięci zapomnianego bohatera Jana Gaszczyka

            "Jan Gaszczyk był z zawodu krawcem, ale z pasji był wielkim społecznikiem i działaczem (prezes Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, założyciel Świetlicy kulturalnej przy szkole na Leśnicy), polskim patriotą. Za swoją niezłomną postawę zadenuncjowany przez miejscowych działaczy nazistowskich i aresztowany. Więziony w Cieszynie, Oświęcimiu i Hamburgu.

            Jakie były jego dalsze losy? Rodzina przez dłuższy czas nie miała pewności, czy Janek przeżył wojnę i dlaczego nie wraca do domu. Jeszcze w rok-dwa po wojnie nikt w Brennej nie znał prawdy, o której musiał dopiero po jakimś czasie donieść jeden z jego "współtowarzyszy niedoli". Dopiero po latach ustalono przypuszczalną datę śmierci i jej okoliczności. Jak się miało okazać - wojny niestety nie przeżył.

            Jakie życie napisało post scriptum do całej historii? Niestety o braciach Gaszczykach zapomniała z czasem lokalna społeczność. Brak imienia Jana i Franciszka na tablicy pamiątkowej ofiar wojny (zawiera ok. 130 nazwisk) na cmentarzu w centrum wsi, a także w niemal wszystkich wykazach i publikacjach. Wzmianki o męczeńskiej śmierci Jana odnaleziono jedyni w archiwaliach z lat 50. XX wieku. Później nad jego pamięcią zapada cisza, przerywana jedynie szeptem bliskich, wspominających od czasu do czasu dwóch utalentowanych braci, którym nigdy nie było dane w pełni rozwinąć skrzydeł w pracy dla Polski, Śląska Cieszyńskiego i Brennej." (oprac. Wojciech Grajewski).

Przekazanie, przez Arolsen Archives w Niemczech, rodzinie ostatniej pamiątki - zegarka, po więźniu obozów koncentracyjnych Janie Gaszczyku, stało się przyczynkiem i moblizacją do odtworzenia historii breńskiego bohatera. Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia", gdzie oprócz odsłonięcia pamiątki po Janie Gaszczyku, będzie można posłuchać niezwykłej historii naszego rodaka z Brennej, młodego chłopaka Jana Gaszczyka, który walczył za naszą wolność.

W programie:

Prelekcja Wojciecha Grajewskiego pt. "Zagadka życia i śmierci Jana Gaszczyka"

Występ Chóru "Benedictus"

Występ Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej "Sójki"

Odsłonięcie zegarka, ostatniej pamiątki po więźniu obozów koncentracyjnych Janie Gaszczyku, przekazanego rodzinie przez Arolsen Archives w Niemczech