02
maj
19:00
Smrekowe opowieści Józefa Wilkonia: Breńsko-Górecka Noc Muzeów
Beskidzki Dom Zielin "Przytulia"

"Smrekowe Opowieści Józefa Wilkonia" - wystawa prac polskiego artysty oraz ilustratora.
Wystawa prac odbędzie się w ramach Breńsko-Góreckiej Nocy Muzeów.
W ramach wystąpienie zostaną zorganizowane warsztaty tworzenia ilustracji.
Kurator wystawy: Irmina Dubaniowska-Kutek
Szczegółowe informacje: 33 400 00 21
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – polski ilustrator, malarz, historyk sztuki.
W latach 1947–1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce[1] i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 1978) i projektuje gobeliny (Spółdzielnia im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). W roku 2000 Jakub Nowak poświęcił mu film dokumentalny pt. Józef Wilkoń[2]. W 2007 roku Grażyna Banaszkiewicz zrealizowała kolejny dokument – Arka Józefa Wilkonia[3].
Uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”, z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Tworzy „przestrzenne ilustracje”, czyli zwierzyńce z drewnianych bali i blachy. W grudniu 2009 roku powstała fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia[4].
Brat polonisty, profesora Uniwersytetu Śląskiego Aleksandra Wilkonia[5].
W 2020 roku powstał o nim film dokumentalny "Za drzwiami wyobraźni - Józef Wilkoń" w reż. Anny Ciołkiewicz[6]. [7]. Film był pokazywany w licznych instytucjach kultury - m.in. na Wawelu w Krakowie, w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, w Wielickiej Mediatece, w Centrum Sztuki Koneser w Warszawie, a także w ramach Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Wilko%C5%84