Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

#StolenMemory - "Skradziona pamięć". Wernisaż wystawy kontenerowej.

26

maj

17:30

#StolenMemory - "Skradziona pamięć". Wernisaż wystawy kontenerowej.

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia"

Wystawa #StolenMemory od 19 maja 2022 r. jest w trasie po Polsce. Wystawa w symboliczny sposób przejechała przez most łączący dwa siostrzane miasta -Görlitz i Zgorzelec. W Brennej wystawę będzie można obejrzeć od 19 maja do 5 czerwca 2023 r.

 

"Zrealizowana w przerobionym kontenerze morskim wystawa opowiada o losach dziesięciu byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas aresztowania niemieccy naziści zabrali im wszystkie rzeczy, które wtedy przy sobie, i umieścili je w depozytach: zegarki, obrączki, zdjęcia rodzinne – osobiste wspomnienia. Po wojnie przedmioty te trafiły do archiwum w Arolsen – instytucji powierzono zadanie odnalezienia prawowitych właścicieli lub ich krewnych, a następnie zwrócenia im pamiątek. Działający w Arolsen Archives Tracing Service, wraz z wolontariuszami z całej Europy, poszukuje obecnie krewnych osób prześladowanych. W ciągu ostatnich sześciu lat udało nam się wspólnie znaleźć ponad 600 rodzin.

 

Oprócz mobilnej ekspocyzji, która jest obecnie w trasie po Polsce, trzy inne kontenery podróżują po Niemczech i Belgii, przybliżając historie #StolenMemory. Polsko-niemiecki kontener jest wspierany przez amerykańskie placówki dyplomatyczne w Niemczech i w Polsce. Po tegorocznej trasie ponownie zawita do Polski w 2023 r." Źródło: https://www.stolenmemory.org/pl/wystawa-stolenmemory-w-trasie-po-polsce/#

 

W Brennej zapraszamy nie tylko na wystawę, ale przede wszystkim na Wernisaż wystawy plenerowej "Skradziona pamięć" - 26.05.2023 r., o godz. 17:30, podczas którego będzie można posłuchać niezwykłej historii naszego rodaka z Brennej. To zegarek Jana Gaszczyka, jako część ekspozycji, znajduje się w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia". Zegarek, ostatnia pamiątka po naszym bohaterze została przekazana przez fundację Arolsen Archives w Niemczech i stała się przyczynkiem i moblizacją do odtworzenia historii breńskiego bohatera. 

 

Gościem wydarzenia będzie Ewelina Karpińska-Morek, koordynator "StolenMemory, Arolsen Archives.

\