Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Kacperek - Górecki Skrzat

 

W Górkach Wielkich w Dworze Kossaków mieszka skrzat domowy - Kacperek, bohater książki Zofii Kossak pt. "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata".

 

Kim jest Kacperek?


Dawno temu, ale nie aż tak dawno jakby się mogło wydawać w Górkach Wielkich u podnóża góry Bucze stał dwór. Pod jego dachem znaleźli schronienie liczni mieszkańcy. Po  pokojach biegały psy, strych zamieszkiwały myszy i nietoperze, na parapetach odpoczywały gołębie. Oprócz ludzi i zwierząt dwór zamieszkiwały niewidzialne stworki:  kluczki, klawiki, piruski, kanapony, akwadony, szczypiórki. Wśród tej niezwykłej gromadki była też postać szczególna – Kacperek, czyli podciepek, jak w naszej miejscowości zwykło się nazywać skrzaty domowe. On to trzymał pieczę nad porządkiem w domu, opiekował się wszystkimi jego mieszkańcami. Pomagał mu w tym czarodziejski kolczyk – Maru. Był to największy skarb Kacperka, dlatego pewna złośliwa Sowa zrobiła okropną przykrość podciepkowi, kradnąc mu Maru. Ukryła go na górze Zebrzydce, tam, gdzie dawniej zbójcy pod wielkim kamieniem skryli swoje skarby, a które od świtu do nocy pilnował leśny szatanek Sato. 


Co się stało z kolczykiem? Czy podciepek odzyskał swój skarb? Kto wyruszył na pomoc Kacperkowi? O tym dowiedzieć się możecie z książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Odwiedzić możesz również dom Kacperka. Dwór Kossaków znajdujący się w Górkach Wielkich zamieszkiwany był nie tylko przez skrzata, ale również przez rodzinę Kossaków. Była to bardzo utalentowana rodzina, wśród jej członków byli wybitni malarze i pisarze. W dworze przez wiele lat mieszkała Zofia Kossak, pisarka, autorka m.in. opowiadania "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata." Obecnie Dwór Kossaków otwarty jest dla zwiedzających, gdzie nie tylko można obejrzeć wystawę dotyczącą rodziny Kossaków, ale również wziąć udział w organizowanych licznych warsztatach, plenerach malarskich, rzeźbiarskich.