Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

Ze względu na niezwykłą historię i walory architektoniczne kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich ustanowiono zabytkiem chronionym prawem. Świątynia wraz z jej wyposażeniem wpisana została do rejestru zabytków województwa w roku 1960 (numer wpisu A/146/60). Górecki kościół należy do najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. W rejestrze świętopietrza parafia w Górkach została odnotowana już w XV w. Kościół zbudowano w stylu gotyckim, na miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy, prawdopodobnie z XIII w. Przebudowany został w 1662 r., staraniem Góreckich, kiedy to przedłużono prezbiterium, dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z kamienną wieżą. W 1703 r. utworzono przed kościołem bramkę. Natomiast staraniem Marklowskich kościół w 1779 r. został odnowiony.

W czasie reformacji, która dotarła również na Śląsk Cieszyński kościół w 1584 r. przeszedł w ręce protestantów. Po ponownym przejęciu przez władzę katolicką w 1654 r. stał się filią parafii w Grodźcu. Parafię w Górkach ponownie erygowano w 1870 r., wówczas proboszczem został ks. Walenty Szebesta. Po II wojnie światowej budynek gruntownie odnowiono.

Kościół w stylu gotyckim, w wyniku przebudowań został przekształcony. Zbudowany z cegły, otynkowany. Jest kościołem jednonawowym - nawa kwadratowa, wyższa i szersza od wydłużonego półkoliście zamkniętego prezbiterium, a którym znajduje się sklepienie kolebkowe z lunetami i dekoracją o motywach roślinnych. Natomiast w zakrystii sklepienie krzyżowo-kolebkowe, w kruchcie kolebkowe. Ołtarz główny, w którym znajduje się obraz przedstawiający rzesze świętych przyjętych do królestwa bożego, ma charakter klasycystyczny. W prezbiterium nad wejściem do zakrystii znajduje się piękny późnogotycki kamienny portal z XVI wieku, z herbem Góreckich. Polichromia autorstwa braci Morawców jest z 1980 r.

Wnętrze zawiera sporo cennych, zabytkowych elementów, m.in.: ambonę późnobarokową z 2 poł. XVIII w, chrzcielnicę puklowaną, barokową z 1 połowy XVIII w, trzy kropielnice kamienne, najstarsza z XVI w., barokowy krucyfiks z XVIII w.. Na zewnątrz znajduje się murowana brama z 1703 r., ze sklepieniem krzyżowo-kolebkowym, nakryta dachem namiotowym. W bramie znajdują się płyty nagrobne fundatorów: Henryka Góreckiego, włodarza Górek oraz rodziny Marklowskich.

W krypcie umieszczone są trumny ze szczątkami fundatorów świątyni z rodziny Góreckich. Na pobliskim cmentarzu parafialnym, na tzw. prochaskowskiej kępce, założonym w 1858 r., znajdują się groby członków rodziny Kossaków: Zofii Kossak, jej ojca Tadeusza, syna Juliusza Szczuckiego i męża Zygmunta Szatkowskiego; grób Walentego Krząszcza, góreckiego pisarza. Górecka nekropolia jest wyjątkowa, spoczywają na niej ważne osoby dla lokalnej społeczności, gdzie jeszcze zachowało się sporo starych nagrobków.

Na poddaszu kościoła zadomowiły się nietoperze, dlatego budynek wraz z najbliższym otoczeniem został objęty ochroną Natura 2000. Obszar stanowi jedno z najciekawszych stanowisk nietoperzy na Śląsku Cieszyńskim. Wśród mieszkańców kościelnego strychu są nocek duży i podkowiec mały, łącznie około 270 osobników.

 

Dane kontaktowe:

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych

Górki Wielkie, ul. Pod Zebrzydkę 6
tel. 33 8539 422

www.wszystkichsw-gw.pl

Kancelaria Parafialna:
Poniedziałek i Czwartek: 15:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 9:00

Msze Święte:

Niedziela - 7:30, 9:00, 10:30, 16:00
Sobota - 18:00
W tygodniu:
Poniedziałek, Czwartek - 17:00
Wtorek, Środa, Piątek, Sobota - 7:00