Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Piaskowiec Godulski

Charakterystyczny, godulski piaskowiec, zwany także breńskim, jest cechą charakterystyczną wyłącznie naszego regionu. Wydobywa się go w kamieniołomach na terenie Gminy Brenna i służy jako materiwł budowlany. Miejscowi kamieniarze wyrabiają z niego kominki, mury, podesty, ogrodzenia, elewacje, parapety, schody, ogrodowe konstrukcje i ozdoby.

Kamieniołom Głębiec

To jeden z większych kamieniołomów w Brennej. Położony na północnym stoku Czupla o wysokości dolnej krawędzi 600 m n.p.m. oraz górnej ściany 660 m n.p.m. jego zasoby wynoszą około 3 000 000 ton. W 1953 roku powstała Spółdzielnia Rzeźbiarzy i Kamieniarzy ,,Beskid”, która zatrudniała 280 pracowników w dwudziestu kilku kamieniołomach będących na terenie Brennej. Przed założeniem Spółdzielni istniała już eksploatacja piaskowca.W 1991 roku powstała Spółka z.o.o. ,,Petra” Zakłady Kamienia Naturalnego w Nowym Targu, która posiada dwa kamieniołomy:- Mucharz k/Wadowic – kolor piaskowca popielato – stalowy,- Brenna Głębiec – kolor piaskowca popielato – zielony. Wydobywane bloki obrabiane są na płyty posadzkowe i elewacje we własnych zakładach. Właściwości fizyko – mechaniczne sprawiły, że są one bardzo poszukiwane przez firmy zagraniczne (Francja, Niemcy, kraje Beneluxu) i krajowe. Efektem tego są realizacje poważnych zagranicznych i krajowych budowli na przykład: Mediateka i Teatr w Paryżu, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.

Kamieniołom Jatny

Położony na wysokości około 410 m n.p.m. Czynny był w latach 1950/1964. Należał do Spółki prywatnej mieszkańców Jatnego. Piaskowiec przeznaczony był między innymi do budowy Stadionu Śląskiego w Chorzowie w latach 1952/1956. z chwilą rozwiązania się Spółki zaprzestano eksploatacji kamieniołomu.

Kamieniołom Tokarzówka

Położony jest w dolinie Brenna Leśnica na południowo- zachodnim stoku bezimiennego wzgórza w paśmie grzbietowym Starego Gronia na wysokości 415,5 m n.p.m. Na podstawie dokonanych badań geologicznych oraz zatwierdzonej dokumentacji z roku 1972 i późniejszych poprawek 1981/1982 ilość obliczonych zasobów piaskowca godulskiego wynosi około 1.851.000 ton. Przy obecnej eksploatacji zasoby piaskowca wystarczą na około 180 lat. Eksploatacja piaskowca rozpoczęła się w latach przedwojennych i odbywa się do chwili obecnej na terenie prywatnym, obecnie dzierżawionym przez A. Bojdę z Brennej.Piaskowiec ze złoża ,,Tokarzówka” posiada zielonkawo – szarą barwę, którą daje zawartość glaukonitu. Odmiana piaskowca jest przeważnie drobno lub średnio ziarnista, posiada dobre właściwości wytrzymałościowe i całkowitą mrozoodporność.Piaskowiec ten znalazł swoje zastosowanie do celów budowlanych. Po obróbce stosowany jest jako wykładzina zewnętrzna w postaci łupanki lub płyt między innymi:- Trasa Łazienkowska – Warszawa – łupanka- Trasa Toruńska – Warszawa – łupanka- Śląski Instytut Naukowy – Katowice – płyty okładzinowe- Wojewódzka Komenda Policji - Katowice – łupanka- Instytut Materiałów Wiążących AGH – Kraków – łupankaoraz wiele obiektów użyteczności publicznej i domów prywatnych. Kamieniołom ,,Tokarzówka” jest jednym z najstarszych w Brennej.