Pomniki Przyrody
Pomniki przyrody ożywionej:
Na terenie Górek Wielkich i Małych ochronie prawnej podlega 35 pojedynczo rosnących drzew lub ich skupień oraz jeden okaz pnącza – bluszczu pospolitego. W sumie 40 drzew chroni się jako pomniki przyrody. Najciekawsze z nich to : dąb szypułkowy o obwodzie 705 cm rosnący w Górkach Wielkich w przysiółku Szpotawice, rosnące na Górze Bucze- jarząb szwedzki o obwodzie 245 cm oraz czereśnia ptasia o obwodzie 265 cm.
Na terenie samej miejscowości Brenna znajduje się 14 pomników przyrody ożywionej – łącznie chroni się 18 drzew. Do najciekawszych należą: jodła pospolita o obw. 416 cm. (!) rosnąca na stokach góry Kotarz w Brennej Hołcynie, która jest drugą co do grubości jodłą w Polsce, cis pospolity ( dwupniowy ) o obw. pni 147 cm i 152 cm rosnący na skraju byłej leśnej osady Szporówka, buk pospolity o obw. 485 cm. rosnący na zachodnich stokach Starego Gronia w Brennej Leśnicy.
Pomniki przyrody nieożywionej:
Do tej grupy pomników należą 4 jaskinie pseudokrasowe z łącznej liczby ok. 60 tego typu obiektów zinwentaryzowanych dotychczas na terenie gminy Brenna. Najbardziej znaną jest Jaskinia w Trzech Kopcach / “Grota Klimczoka”/ o łącznej długości korytarzy 1244 m. Oprócz niej pomnikami są też Jaskinia Salmopolska o długości 115 m., Jaskinia w Stołowie o długości 91 m. i Jaskinia Głęboka w Stołowie o długości 554 m. Jaskinie te są niebezpieczne dla przeciętnego turysty – należy je zatem zwiedzać wyłacznie pod opieką doświadczonego speleologa.