Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna po Górze Bucze

Kolor szlaku: czerwono-biały
Przebieg trasy: Górki Wielkie - Góra Bucze
Czas przejścia: 2 h
Długość trasy:  4 km
 

Góra Bucze to unikatowe miejsce, pełne pięknych i rzadkich roślin. Bogaty i różnorodny jest tutaj także świat zwierząt. Żyje tutaj aż 80 gatunków ptaków. A po zachodzie słońca jest szansa zobaczyć żerujące nietoperze. Dzięki realizacji projektu pt.: „Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach na ścieżce pojawiły stanowiska edukacyjne, tablice z mapami, a w punkcie widokowym tablica z panoramą.  Aby ułatwić spacery po ścieżce odnowiono oznaczenia szlaku oraz zamontowano na trasie drogowskazy. Sporym ułatwieniem są także drukowane mapy ścieżki dostępne w Informacji Turystycznej, w Bacówce „Bucze” oraz w wielu innych atrakcjach na terenie gminy Brenna.

       Szlak ten jest idealny dla pasjonatów przyrody i rodzin z dziećmi, ponieważ wędrując nim mamy szansę poznać różne gatunki roślin: pomniki przyrody, storczyki, orliki, przylaszczki, jak również cieszyniankę wiosenną, kwiat będący symbolem Śląska Cieszyńskiego. Z punktu widokowego rozpościera się panorama na dolinę rzeki Brennicy, grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy, pasmo Czantorii. Obniżony stok to grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej. Za nim rozciąga się pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego z najwyższym szczytem Łysą Horą (1328 m n.p.m.). Z Górą Bucze jest związne wiele ciekawostek i legend.  Na szczycie Góry Bucze znajdują się głębokie doły z odsłoniętymi wapieniami cieszyńskimi. Według legendy krążącej wśród miejscowej ludności, w tym miejscu stał niegdyś kościół, który zapadł się pod ziemię.

        Wędrówkę ścieżką rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich, tuż przed mostem na rzece Brennicy. Aby przejść w całości trasę, trzeba zarezerwować około 2 godziny. To świetna propozycja na rodzinne spacery. Jest także możliwość rozpoczęcia wycieczki od Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, podążając początkowo niebiesko-białym Szlakiem Kamyka, który jest szlakiem łącznikowym do ścieżki.

 

 

 

 

Załączniki: