Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Wycieczka na Równicę

Z okolic szczytu Równicy rozciąga się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Z Brennej Ośrodka Zdrowia

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,55 h / 1 h

Szlak ten nosi imię Edmunda Kaźmierczaka - prezesa Górnośląskiego Oddziału PTT i głównego inicjatora budowy schroniska na Równicy. Wyprawę rozpoczynamy od Brennej Ośrodek Zdrowia i skręcamy do doliny Leśnicy, mijając czarny szlak oraz kamieniołom Tokarzówka. Tuż za mostem na potoku Leśnica skręcamy w prawo. Początkowo ścieżka wiedzie przez las a następnie skrajem polany, która prowadzi do przysiółka Do Dudki. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i maszerujemy leśną ścieżką do kolejnej polany. W tym miejscu skręcamy za zielonymi znakami w prawo i wchodzimy do bukowo - świerkowego lasu. Przed nami dłuższe podejście prowadzące na główny grzbiet Równicy. Napotykamy na niebieski szlak turystyczny wiodący z Orłowej na Równicę. Grzbietową przecinką dochodzimy do szczytu Równicy. Do schroniska schodzimy za żółtymi znakami.

Z Brennej Skrzyżowanie

Kolor szlaku: czarny, żółty
Czas przejścia: 2 h / 1,30 h

Zanim wyruszymy w trasę warto zwiedzić Chlebową Chatę, znajdującą się w Górkach Małych. Z Brennej Skrzyżowanie za znakami czarnego szlaku podążamy wąską drogą pomiędzy zabudowaniami. Po 15 minutach marszu docieramy do rozwidlenia dróg, gdzie znajduję się grota Matki Bożej Fatimskiej. Kierujemy się w prawo i po przebyciu około 1,4 km docieramy do żółtych oznaczeń prowadzących na Równicę. Po pokonaniu stromego zbocza idziemy już łagodniejszą ścieżką. Podczas wędrówki widzimy roztaczający się piękny widok na Ustroń i Brenną. Po godzinie marszu zdobywamy szczyt Równicy. Schodząc ze szczytu w kierunku Ustronia dojdziemy do schroniska PTTK. Skąd roztacza się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Załączniki: