Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Zdobywamy Błatnią (Błotny)

Ze szczytu Błotnego (917 m n.p.m.) roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląsko-Morawski, a przy ładnej pogodzie widać nawet wierzchołki słowackiej Małej Fatry.

Panorama obejmuje szczyt Klimczoka i Skrzycznego, nad kopułą Stołowa, wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka. Na prawo od Klimczoka, wznosi się Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Barania Góra. Patrząc na południe dostrzegamy dolinę Brennej, szczyt Kotarza oraz Stary Groń. Dalej wznoszą się Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia. Na dalszym planie, ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi widoczny jest zalesiony Kiczor, a na prawo, ku północy stromo opada Stożek. Dalej zauważyć można całe pasmo graniczne z Cieślarem, Wielkim Soszowem i Wielką Czantorią (995 m n.p.m.) - oddzieloną szeroką przełęczą Beskidek. Na południu ponad garbami Kotarza rozciągają się szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim.

 
Z Brennej Ośrodka Zdrowia
 
Kolor szlaku:  zielony
Czas przejścia: 1,40 h / 1,10 h
 
Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Ośrodek Zdrowia i podążamy za zielonymi znakami. Mijamy polanę Szarówka, gdzie znajdują się dwie kapliczki. Idąc dalej widzimy znaki czerwone (za którymi ruszamy) prowadzące z Wielkiej Cisowej do schroniska na Błatniej.
 


Z Brennej Centrum
 
Kolor szlaku: czarny i zielony
Czas przejścia: 1,30 h / 1 h
 
Wyruszamy z Brennej Centrum. Tutaj rozpoczyna się łącznikowy szlak czarny, którym dochodzimy do znaków zielonych prowadzących z Ośrodka Zdrowia na szczyt Błotnego.
 


Z Górek Wielkich

Kolor szlaku: zielony i czerwony
Czas przejścia:  3,20h / 2,20 h
 
Trasę rozpoczynamy od ronda w Górkach Wielkich i podążamy w stronę zabytkowego kościoła pw. Wszystkich Świętych. Mijamy kościół i idziemy ul. Pod Zebrzydkę aż do rozwidlenia dróg i kapliczki, gdzie skręcamy w prawo. Droga asfaltowa zamienia się w wąską ścieżkę leśną, która doprowadza nas na Zebrzydkę. Z Zebrzydki szlak prowadzi dalej w kierunku Czupla do połączenia ze szlakiem czerwonym, którym dochodzimy na Błatnią.
 
https://en.mapy.cz/s/dujupegafo

Załączniki: