Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

XII Śląski Rajd Turystyczny BEZ BARIER

23

wrz

10:00

XII Śląski Rajd Turystyczny BEZ BARIER

Brenna - Park Turystyki - Amfiteatr - ul. Malinowa 2b

XII Śląski Rajd Turystyczny BEZ BARIER

Informacje o  XII Śląskim Rajdzie Turystycznym  „BEZ BARIER”

 

   Szanowni Państwo,

 

            Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze  Odział Mysłowice  organizator Ogólnopolskiego Seminarium Turystyki Osób Niepełnosprawnych w 2008 r. oraz Śląskich Rajdów Osób Niepełnosprawnych w latach 2009 – 2022  r.   korzystając z bogatego doświadczenia swojej kadry w organizacji imprez turystycznych dla osób niepełnosprawnych podejmuje się organizacji ogólno wojewódzkiej  imprezy turystyczno – rekreacyjnej dla osób niepełnosprawnych i osób zagrożonych izolacją społeczną.

Impreza nosi nazwę XII Śląski Rajd Turystyczny „BEZ BARIER”.  O patronat zwrócimy się jak co roku do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Śląskiej Organizacji Turystycznej, TVP3 Katowice, Wójta Gminy Brenna, Starosty Powiatu Cieszyńskiego.  W 2022 roku w Rajdzie wzięło udział ponad 600 uczestników a w 2019 roku ponad 900 osób.

         Jako organizatorzy adresujemy swoją propozycję do wszystkich organizacji z województwa śląskiego zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz osobami zagrożonymi izolacją społeczną. Celem imprezy jest udostępnienie i uświadomienie  osobom niepełnosprawnym i osobom zagrożonym izolacją społeczną możliwości uprawiania krajoznawstwa i turystyki aktywnej. Równie ważna jest integracja tych środowisk oraz wymiana informacji i doświadczeń związanych z prawidłową organizacją turystyki i krajoznawstwa między organizacjami programowo zajmującymi się beneficjentami ww. imprezy.

Szanowni  Państwo 

       XII Śląski Rajd Turystyczny BEZ BARIER odbędzie się 23 września 2023 r. na trasach turystycznych Beskidu Śląskiego i Pogórza Cieszyńskiego z metą w Brennej. Propozycje programu zawierają również trasy miejskie Cieszyna, Ustronia i Skoczowa. Jako organizatorzy  zapewniamy zgłoszonym grupom następujące świadczenia:

-  opiekę uprawnionego przewodnika na trasach turystycznych.

-  przedstawienie propozycji programu turystyczno – krajoznawczego dla poszczególnych grup.

-  posiłek na mecie rajdu (gotowana kiełbaska, pieczywo, dodatki, herbatka)

-  odznakę rajdową dla każdego uczestnika, nagrody za udział w Rajdzie dla grup 

-  imprezy rekreacyjno – rozrywkowe na mecie rajdu

-  punkt medyczny, punkty gastronomiczne, sanitariaty, bezpłatny parking dla autokarów na mecie rajdu.

Meta rajdu będzie znajdowała się w Brennej w Parku Turystyki przy amfiteatrze. Zgłoszone organizacje uzgadniają program krajoznawczo – turystyczny z organizatorami w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Niniejsza oferta wysłana zostanie do wszystkich organizacji pozarządowych, specjalnych ośrodków wychowawczych, domów dziecka i szkół w województwie śląskim, które programowo zajmują się osobami niepełnosprawnymi oraz osobami zagrożonymi izolacją społeczną. Organizatorzy zaproponują na terenie Beskidu Śląskiego i Pogórza Cieszyńskiego oraz miast; Ustroń, Skoczów i Cieszyn kilkanaście tras turystyczno – krajoznawczych pieszych, trasy rowerowe i autokarowe. Zorganizowane zostaną również rajdy jeździeckie. Opłaty za zwiedzane miejsca grupy ponoszą we własnym zakresie. Część obiektów zostanie udostępniona dla uczestników Rajdu - w tym dniu - bez opłat. Zwiedzanie lub rodzaj wędrówki nie powinien przekraczać trzech godzin. Grupy powinny zameldować się na mecie od godz. 13:00 do 13:30. Program części turystycznej zapewnia  bliski kontakt z przyrodą i obiektami dziedzictwa kulturowego. Spotkanie na mecie pozwoli zintegrować się organizacjom, ale także uświadomi uczestnikom, że nie są osamotnieni, że mają swoje prawa ale i ogromne możliwości. Na mecie będzie serwowany posiłek turystyczny dla uczestników oraz odbędą się imprezy integracyjne, artystyczne. Udział w imprezie wynosić będzie 25 zł/os. Na tę kwotę składają się następujące czynniki; opieka przewodników na trasach, opieka medyczna na mecie rajdu, ciepły posiłek na mecie rajdu, programy animacyjne i rozrywkowe dla uczestników na mecie rajdu, nagrody dla grup, odznaka rajdowa. Jest to kwota wynikająca z tego, iż XII Śląski Rajd Turystyczny BEZ BARIER będzie dofinansowany przez Zarząd Główny PTTK i Urząd Gminy Brenna. Ilość miejsc dofinansowanych jest ograniczona. Uczestnicy dojeżdżają busami, autokarami, PKP, rowerami, konno. Każda grupa powinna realizować program turystyczny po uzgodnieniu z organizatorem i pod opieką przewodnika.

 

JEŻELI TO MOŻLIWE TO PROSIMY O WSTĘPNE DEKLARACJE

na adres mailowy organizatorów

pttkmyslowice@poczta.onet.pl

Szczegółowych informacji udziela Komandor Rajdu Zbigniew Orłowski Tel; 508 063 653

Drużyny zgłaszają swój udział w Rajdzie do dnia 12.09.2023 r.

Do niniejszej informacji przesłane zostają pozostałe dokumenty;

  1. Regulamin Rajdu
  2. Karta Zgłoszeniowa
  3. Wykaz proponowanych tras turystycznych.

 

UWAGA;  przy mecie będzie funkcjonowało biuro Rajdu. Tam kierownicy grup powinni przekazać opieczętowane listy uczestników oraz będą pobierać talony na posiłek i odznaki rajdowe.   

                                                                                        

                                                      Z turystycznym pozdrowieniem

 

         Zbigniew Orłowski – Prezes PTTK O/Mysłowice, wiceprzewodniczący  Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK.